Att höja kompressionen gör att man närmar sig den optimala Carnot-cyklen, både för en diesel som en Otto.
Men den största fördelen en dieselmotor har rel. en Otto är att Dieseln saknar ett strypande gasspjäll.
I alla lägen utom fullgas har däför en Otto en parasiterande strypförlust.
I praktiken kör man ju mkt på dellast och det är största orsaken till att dieslar brukar dra mindre i trafiken.
De nya DI-ottomotorerna försöker gå otrottlat åtminstone i några dellastområden för att på så sätt närma sig dieselns låga pumpförluster.
Mercedes har väl kommit längst fn då deras 350 CGI har lägre specifik förbrukning i ett väl så stort lastområde, som deras egna dieslar.
Och detta med en 3.5 liters motor som kan varva ordentligt (kräver inte 18 växlar..) och ge 292 Hk..
http://www.greencarcongress.com/2006/02 ... nz_pr.html
Fördelen med hög EGR-halt ur förbrukningssynpunkt är att motorn blir svagare (om den klarar halten och inte hackar) och man kan då öka spjällets öppning vilket alltså sänker pumpförlusterna.
Samma effekt blir det om man kan köra magert.
Hög halt EGR är dock bättre eftersom det är inerta gaser utan syre som fortfarande medger lamdareglerad drift.
GDI-motorerna som körs magert måste i stället ha NOx-lagrande specialkattar som regereras regelbundet.
Det fina med etanol (och metanol) är att det medger både mer magerkörning och högre EGR-halt än bensin innan misständningar uppträder (vilket direkt skulle ruinera eventuella andra vinster).
Och som grädde på moset kan man som bekant även öka kompressionen till dieselnivåer pga högt oktantal.
Hur kan man ens vilja använda ett annat bränsle???
Tänk en MB 350 CGI med ännu högre kompression, 30% EGR-ledning och ännu magrare setup!
Ladda den sedan lite med kompressor vid behov...
Mmmmm.... synd bara att det inte är en rak sexa...
_________________
http://direktdemokraterna.seMyndigförklara dig själv.