Etanol.nu

Forum för föreningen etanol.nu
Aktuellt datum och tid: lör 25-06-14 02:47

Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme




Ny tråd Svara på tråd  [ 1 inlägg ] 
Författare Meddelande
 Inläggsrubrik: Motor spikar
InläggPostat: mån 25-05-12 05:16 
Offline

Blev medlem: ons 19-02-13 23:18
Inlägg: 10
Hej,

Nu är det så att jag nyligen har renoverat en motor med specialbeställda kolvar så att kompressionsförhållandet är 1:12, men motorn spikar rätt kraftigt på högre varv redan vid relativt små gaspådrag (typ hålla 100km/h i normal uppförsbacke). så jag mätte med kompressionstestare och den visade typ 25 bar i kompressionstryck (mätaren går bara till 21 bar). Enligt en kalkylator jag använt online så bör komprssionstrycket ej ligga över 17-18 bar.

Är det trycket för högt för E85? Tror även motorn blev inkörd fel för den drar en del olja, det borde väl påverka en del ochså?


Dela på FacebookDela på TwitterDela på TuentiDela på SonicoDela på FriendFeedDela på OrkutDela på DiggDela på MySpaceDela på DeliciousDela på TechnoratiDela på TumblrDela på Google+
Upp
 Profil  
 
Visa inlägg nyare än:  Sortera efter  
Ny tråd Svara på tråd  [ 1 inlägg ] 

Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst


Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori
Du kan inte svara på trådar i denna kategori
Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori
Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori
Du kan inte bifoga filer i denna kategori

Sök efter:
Hoppa till:  
cron
POWERED_BY
Swedish translation by Peetra & phpBB Sweden © 2006-2011